Jaga Jazzist w klubie Niebo

W kosmiczną podróż dźwięków na pograniczu jazzu i szeroko rozumianej muzyki elektronicznej zabrał nas ten norweski zespół 28 kwietnia 2019 roku.

Muszę się przyznać, że przed zakupem biletu twórczość zespołu była mi nieznana i chociaż przesłuchałem na znanym kanale internetowym zarys ich dokonań to wyjazd na koncert był jedną wielką niewiadomą. Jednak, ponieważ zawsze jestem otwarty na nowe doznania muzyczne tak i w tym przypadku nie zawiodłem się ani trochę. Nie piszę tego postu jako znawca twórczości zespołu, nie mam zamiaru rozpisywać się i zachwycać, chciałbym jednak gorąco wszystkich, zachęcić do przesłuchania choć niewielkiej części dotychczasowych dokonań muzycznych tego dziewięcioosobowego składu multiinstrumentalistów. Koncert w warszawskim klubie Niebo był o tyle wyjątkowy, że zespół obchodzi w tym roku 25-lecie swojego istnienia, a z własnych mini doświadczeń pozwolę sobie napisać, że jest to nie lada sukces tworząc tego typu muzykę w tak licznym składzie i na dodatek aktywnie koncertując.

Jaga Jazzist jak dla mnie tworzy muzykę bardzo ilustracyjną, bogatą w różnorodność dźwięków, działającą na wyobraźnię. Wystarczyło na chwilę zamknąć oczy by znaleźć się w zupełnie innej czasoprzestrzeni... :) .
Jak doczytałem największy rozgłos zdobyli, gdy BBC nazwało ich drugi album, A Livingroom Hush, wydany w Smalltown Supersound/Ninja Tune, najlepszym albumem jazzowym 2002 roku.

Zespół tworzą wyśmienici muzycy aktywnie działający również w innych projektach muzycznych:


Mathias Eick – trąbka, kontrabas, instrumenty klawiszowe, wibrafon

Harald Frøland – gitara, efekty

Even Ormestad – gitara basowa, instrumenty klawiszowe

Andreas Mjøs – wibrafon, gitary, perkusja, elektronika

Line Horntveth – tuba,

Martin Horntveth – perkusja, automaty perkusyjne

Lars Horntveth – saksofon tenorowy, klarnet basowy, gitary, instrumenty klawiszowe

Andreas Hessen Schei – instrumenty klawiszowe

Erik Johannessen - puzon, instr. perkusyjne

Po więcej informacji odsyłam do strony zespołu http://www.jagajazzist.com/
23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie